Veri Merkezi

Know Us Better

TRNcloud platformu; Türkiye'de ilk ve tek kanal yapısı olan Bulut Platformudur.

ALTYAPI VE TEKNOLOJİ HİZMETLERİ

Bilişim sektöründeki hızlı gelişmeler, kuruluş alt yapılarının gittikçe karmaşıklaşmasına yol açmaktadır. TRNcloud, kuruluşların teknoloji altyapısını geliştirmeye, iyileştirmeye, yönetmeye ve bakımını sağlamaya yardımcı olmak için Altyapı Hizmetleri’ni Eczacıbaşı Bilişim’in bulut alt yapısını kullanarak sunmaktadır. TRNcloud Altyapı Hizmetleri ITIL, CobiT gibi uluslararası standartlar çerçevesinde sağladığı hizmetlerle kuruluşların toplam satın alma maliyetini düşürüp yönetim karmaşıklığını ortadan kaldırarak, kuruluşların temel faaliyetlerine odaklanmasını sağlamaktadır.

Kimler TRN Teknoloji Bulut Platformu bayisi olmalı?

Müşterileriniz Mutlu olsun
 • Yazılım Şirketleri
 • Entegrator BT Şirketleri
 • BT Hizmet Şirketleri
 • Danışmanlık Firmaları
0+
Turkiye Çapında Bayi
0+
Bulut Müşterisi
0+
Bulut Yedekleme
0+
Anlaşmalı ERP Firması

İşletmelerin Bilişim Teknolojilerine 5 yıllık yatırımlarını önceden finansman sağlamaları kabul edilebilirdi . Fakat günümüz koşullarında Bulut teknolojileri ile sadece kendi işinize odaklanabilir . Tüm BT süreçlerinizi maliyet avantajı ile uzmanlara bırakabilirsiniz. Siz sadece işinize odaklanabilirsiniz. 

Tolga TURANGenel Müdür

Veri Merkezi Özellikleri

Veri Merkezimiz ısı, nem ve ses yalıtımlı, beton içinde çelik zırhla kaplı duvar ile çevrilidir. Buna ilave olarak, dış cephesi boyunca içten oluşturulan topraklanmış metal kafes sistemi ile elektromanyetik kirlenme engellenmektedir. Veri Merkezi özel aydınlatma, iklimlendirme, su/nem algılama, ısı/duman algılama, yangın söndürme, enerji besleme ve dağıtma sistemlerine sahiptir. Elektrik kesintilerinde otomatik devreye girecek jeneratör, jeneratör devreye girinceye kadar kesintisiz besleme sunacak UPS altyapısı bulunmaktadır. Sistemlerinizin çalışması için gerekli çevresel koşulların sürekliliğini sağlayan barındırma hizmetlerimiz, donanımların 7×24 esasına göre Veri Merkezi olanaklarından yararlandırılmasını içermektedir.

Bina Genel Özellikleri

Adres; Büyükdere Cad. Ali Kaya Sok. No:5 Levent 34394, İstanbul

Önemli Noktalara Uzaklık

Havalimanı; Atatürk Havalimanı- 30 km, Tren İstasyonu; Sirkeci- 20 km, Metro İstasyonu; Kanyon/Levent 500 Mt. Metrobüs İstasyonu; Zincirlikuyu – 1 km, Çevreyolu; 3 km, En yakın kimyasal madde tesisi; 5 km Resmi daireler; Adliye-100 metre, Maliye Bakanlığı- 300 metre.

Fiziksel Erişim Güvenliği

Veri Merkezine izinsiz girişlere izin vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Veri Merkezine fiziksel erişim için aşağıda özellikleri belirtilmiş 4 seviyeli güvenlik aşaması mevcuttur. Bina Bahçe Girişi; Ön karşılama, ziyaret nedeni sorgulama/göz kontrol, ayrıca saat 17:30 – 08:00 saatleri arasında binaya hiçbir şekilde koli ve mektup alınmamaktadır. Ana Bina Güvenlik Girişi; Güvenlik sorgulama, resmi kimlik kartı karşılığı ziyaretçi kartı verme, vücut metal yoğunluk kontrolü, beraberinde getirilen tüm çanta/eşya ve paketlerin x-ray taraması ve açılarak gözle bakılması işlemleri yapılmaktadır. Veri Merkezi Girişi; Parmak izi okuma sistemi üzerinden sadece önceden belirlenmiş özel teknik personele verilmiştir. Giriş/çıkış kayıtları düzenli olarak kontrol edilmekte ve arşivlenmektedir. Bina girişi ve Veri Merkezi içerisinde birbirinden bağımsız kapalı devre kamera sistemleri mevcuttur. Bina girişini kontrol eden kamera sistemi kayıt edilmektedir. Binada içi ve dışını kontrol eden 24 kamera, Veri Merkezinin kapısı önünde 1 adet ve Veri Merkezi içinde ise 7 adet kamera mevcuttur. Veri Merkezi içi bir monitör ile izlenmekte ve görüntüler 30 gün süre ile bilgisayar üzerinde saklanmaktadır. Ayrıca Kanyon Güvenlik Merkezinden kameralar 7/24 izlenmektedir. Bütün güvenlik donanımlarının sorunsuz çalışmasını garantilemek için bakım ve düzenli kontrol anlaşmaları mevcuttur. Oluşan bütün arızaların ve yapılan bütün bakım işlemlerinin kayıtları tutulmaktadır. Bakım ve destek hizmetleri sadece önceden belirlenen ve güvenlik kontrolünden geçmiş kişilerden alınmaktadır.

İnternet ve Data Hatları

İnternet çıkış kapasitemiz (üç farklı sağlayıcı SOL, Vodafone, Türk Telekom) toplamda 650 mbps’dir. POP hatlarımızın Asıl hatları F/O ME olup, yedek hatların karşı ucu Ankara’ya bağlıdır. Asıl ve yedek hatlarımızda Leased Line, ME, FR, G.Shdsl gibi birbirinden farklı trasmisyon tipleri kullanılmaktadır.

İşletim

İşletim hizmeti 7 gün 24 saat sağlanmaktadır. İşletim odası dört işletmenin aynı anda hizmet verebileceği şekilde tasarlanmıştır. İşletim hizmetleri için yürütülen süreçler ITIL esaslarına uygun olarak tanımlanmaktadır. Veri Merkezi içinde yer alan tüm sunucular, izleme yazılımı aracılığı ile sürekli izlenmekte, belirlenen problemler ve “hizmet seviyelerini” aşmış değerler anında operasyon ekibine aktarılarak büyük izleme ekranında “alarm” olarak gözlenebilmektedir.

Havalandırma/Klima

Klima; Klima sistemi 24 saat, her hava koşulunda oda sıcaklığı 18 – 26 C aralığında olacak şekilde çalışmaktadır. Havalandırma sistemi sayesinde nem oranının da %20 – %60 aralıklarında olması sağlanmaktadır. İklimlendirme her biri 130.000 BTU olmak üzere 6 adet klima ile sağlanmaktadır. Toplam 780.000 BTU kapasiteli sistem dış ısıya bağlı olarak 1 veya 2 üniteyi dönüşümlü olarak pasif durumda bekleterek çalışmakta ve bu sayede hem klimaların birbirini yedeklemesini hem de yaşam sürelerinin eşit tükenmesini sağlamaktadır. Hava ortam içinden emilmekte, iklimlendirme yükseltilmiş tabandan yapılmaktadır. Tozsuz Ortam; Toza karşı Veri Merkezi tabanındaki beton üzerine epoksi uygulaması yapılmıştır. Veri Merkezi tozsuz ortamının korunmasına yönelik olarak her gün düzenli olarak temizlenmektedir.

Doğal Afet Riskleri

Deprem; Bina yürürlükteki deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilmiştir. Sel; Bina konum olarak sel riski taşımamaktadır. Kimyasal Patlama; Patlama riski taşıyan sanayi alanlarına uzaktır. Yanmaz çelikle güçlendirilmiş beton duvarlar; beton tavan ve duvarlardan inşa edilmiş olup tüm su ve havalandırma kanalları gerekli şekilde korunmuştur. Oda’nın pencereye yakın kısımları ayrıca çelik panel ile dışarıdan gelecek müdahalelere karşı güvence altına alınmıştır. Veri Merkezi’ nın dışa bakan penceresi bulunmamaktadır. Yükseltilmiş Taban; Taban yükseltilmiş olup kat seviyesinden 15 ila 30 cm yüksektir. Tabanda oluşabilecek sarsıntı etkisini zayıflatmak için tabanda birbirinden bağımsız havuzlar oluşturulacak şekilde yükseltilmiş döşeme ayakları çelik çubuklar ile çapraz şekilde birbirine bağlanmış ve depreme karşı güçlü hale getirilmiştir. Yükseltilmiş taban metrekarede 1000 kg ağırlık taşıyabilecek şekilde inşa edilmiştir. Alçaltılmış Tavan; Tavan, aydınlatma, duman, yangın algılama sistem donanımlarının uygun şekilde yerleştirilmesi amacı ile 80 cm yanmaz malzeme ile alçaltılmıştır. Veri Merkezi kullanılabilir yüksekliği 215 cm’dir. Veri Merkezi Kapısı; Çelikten yapılmış kapı acil durumlar için içeriden itilerek açılır şekilde dizayn edilmiştir. Kapı girişleri, parmak izi ve kimlik kartı okuma sistemler ile kontrol edilmektedir. Bu sistemlerin enerjileri kesintisiz güç kaynağından sağlanarak kesintisiz enerji sürekliliği sağlanmıştır. Camlı Bölümler; Camlı bölmeler ses ve ısı izolasyonlu, kırılma risklerine karşı parça etkisini azaltmak için özel film ile kaplanmıştır. Yük taşıma; Binada yük asansörü yoktur. Ancak kat seviyesinde bulunan yük kapısı veya yine kat seviyesinde bulunan dış yüzey kaplama camı sökülerek 200×205 cm boyutlarına kadar donanımların giriş/çıkışı problemsiz yapılabilmektedir. Taşıma güzergâhı 2 tona kadar donanımın taşınabilmesi için uygundur.

Yerel Kablolama

Elektrik Sistemi

Bina Trafo Sistemi; Farklı elektrik santralinden enerji almak mümkün olmadığı için tek şehir şebeke hattı 1600 kVA kapasitesindeki trafo üzerinden tüm binaya enerji sağlamaktadır. Jeneratör; Şehir şebeke sisteminde bir kesinti olması olasılığına karşı 1100 kVA’lık dizel jeneratör kullanılmaktadır. Jeneratör yakıt takviyesi yapılmadan 30 saat çalışabilir ve kapatılmadan yakıt eklenme özelliğine sahiptir. 5 ton yakıt deposu vardır. Kesintisiz Güç Kaynağı; 2 adet 200 kVA’lık ve iki adet 60 kVA’lık kesintisiz güç kaynağı bulunmaktadır. 200 kVA’lık KGK’lar çift “Power Supply”lı sistemlerin enerji kesilmesine karşın paralel çalışmaktadır. 60 kVA’lıklar ise tek “Power Supply”lı sistemleri yükü dengeleyerek karşılayacak şekilde ayarlanmışlardır. Kesintisiz güç kaynakları ayrı akü grupları tarafından beslenmektedir. Akü grupları KGK’ı tam kapasite ile çalıştığında 30 dakika bekleme süresine sahiptir. KGK’ların kapasite ve problemlerinin önceden belirlenmesi için düzenli olarak her gün yetkili personel tarafından kontrol edilmektedir. Veri Merkezinde yer alan sunucu ve diğer donanımların yanı sıra çevresindeki aydınlatma, havalandırma, yangın söndürme ve güvenlik sistemlerine de enerji sağlayacak güçte tasarlanmışlardır. Elektrik sistemi 650 kVA’ya kadar artırılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kesintisiz güç kaynağı odasına sadece yetkili personelin giriş izni bulunmaktadır. 2 adet asıl ve 2 adet yedek klima ile soğutulan kesintisiz güç kaynağı ve akü odası, yangına karşı gazlı sistem ile korunmaktadır. Veri Merkezi Elektrik Panoları; 200 kVA’lık iki adet UPS 2 ayrı panoda, 60 kVA’lık UPS’ler ise tek pano üzerinde sonlandırılmıştır. Klima sistemlerinin enerjileri ise yine Veri Merkezi içinde ayrı bir pano üzerinde karşılanmaktadır. Tüm sistem yedekli olduğundan her türlü bakım işlemi sırasında kesintisiz hizmet verilebilmektedir. Acil durumlarda tüm sistemin kapatılabilmesi için kesintisiz güç kaynağı odasında bir anahtar bulunmaktadır. Tüm sistem acil durumlarda kapatıldığında yanlışlıkla kesintisiz güç kaynakları devreye girmeyecek şekilde ayarlanmıştır. Ayrıca Veri Merkezinde, elektrik süpürgesi vb. donanımların kullanılması durumunda gerekli gücü sağlayacak şehir şebekeye bağlı elektrik priz gurubu mevcuttur. Veri Merkezi Elektrik Kablolaması; Enerji sisteminde LSZH özellikte kablo kullanılmıştır. Her kabinet için birbirinden bağımsız en az iki güç kaynağı bağlantısı mevcuttur. Odada metrekare başına 1 monofaze bağlantı yapılmış olup 200 kVA’lık KGK’dan 80 çift monofaze, 10 çift trifaze, 60 kVa’lık KGK’dan 40 adet monofaze ve 10 adet trifaze kablo çekilmiştir. Kabinetlerin elektrik bağlantıları birbirinden izole edilmiş olup bir kabinette yapılan elektrik açma veya kapatma işlemi diğer kabinette bulunan sunucuları etkilemez.

Bakım Ve Testler

“Kesintisiz güç kaynakları” hafta içi her gün, “jeneratör” haftada bir gün ve yılda bir defa normal kontrolden, “nem algılama sistemleri” günlük kontrolleri her gün, “gaz/duman algılama sistemleri” 2 ayda bir, “klima ve havalandırma sistemleri” 2 ayda, KGK’ lar 6 ayda bir düzenli olarak kontrolden geçirilmektedir. Her türlü bakım ve onarım işlemleri sadece yetkili personel tarafından yapılmaktadır. Bütün bakım onarım işlemleri ve testler için gerekli kayıtlar düzenli olarak tutulmaktadır.

Algılama, Yangın Söndürme Sistemleri Ve İzolasyon

Acil Durum Prosedürü Ve Ekipmanı

Veri Merkezinde yaşanabilecek su sızıntısı, deprem, yangın ve bunun gibi acil durumlar için yapılması gerekenler dokümante edilmiştir. Oda içerisinde acil durum ışıklandırması mevcuttur. Personele gerekli acil durum eğitimleri verilmiştir. Bütün acil durum ekipmanı üretici firmaların tavsiyelerine uygun düzenli olarak periyodik bakım ve kontrollerden geçmektedir.

Barındırma Hizmeti

Sunucu barındırma hizmeti, sahip olduğunuz donanımların Veri Merkezimizde çalıştırılması için gerekli enerji, soğutma, internet vb. hizmetlerin veri merkezi üzerinden sağlanmasıdır. Veri Merkezi ısı, nem ve ses yalıtımlı, beton içinde çelik zırhla kaplı duvar ile çevrilidir. Buna ilave olarak, dış cephesi boyunca içten oluşturulan topraklanmış metal kafes sistemi ile elektromanyetik kirlenme engellenmektedir. Ver Merkezi özel aydınlatma, iklimlendirme, su/nem algılama, ısı/duman algılama, yangın söndürme, enerji besleme ve dağıtma sistemlerine sahiptir. Elektrik kesintilerinde otomatik devreye girecek jeneratör, jeneratör devreye girinceye kadar kesintisiz besleme sunacak UPS altyapısı bulunmaktadır. Sistemlerinizin çalışması için gerekli çevresel koşulların sürekliliğini sağlayan barındırma hizmetlerimiz, donanımların 7×24 esasına göre Veri Merkezi olanaklarından yararlandırılmasını içermektedir. 

1.2 İşletim ve Operasyon Hizmeti
Donanımlarını Eczacıbaşı Veri Merkezi’nde barındıran müşterilerimizin donanımlarıyla ilgili fiziksel işlemler bütünüdür.

 • Barındırılan donanımın konuşlandırılacağı “rack” içine yerleştirilmesi
 • Çalışan donanımın gözle işlevselliğinin kontrol edilmesi
 • Donanımın müşterinin talimatlarına göre açılması
 • Kapanması, bağlantılarının değiştirilmesi, arıza veya acil durumlarda tanımlanmış diğer ilgililerin aranması

1.3 İzleme Hizmeti Veri Merkezinde barındırılan sunuculara, işletim sistemi yönetim araçları yüklenerek performanslarının izlenmesi ve raporlanmasının sağlanması (Sistemlerin izlenmesi için ihtiyaç duyulan erken yönetim ajanlarının kullanılmasına yönelik lisans, Dongle ve KVM Switch maliyetleri hizmet bedeline dahildir.)

 • İzleme aracı olarak Nagios, Spectrum, SAP Solution Manager kullanılmakta olup izleme, raporlama, uygulama takibi, uzaktan kurulumlar
 • yapılabilmektedir. İzleme işleminin yapılabilmesi için;
 • İzlenmek istenen sunuculara ajanlar kurulması
 • İzlenecek servislerin belirlenmesi
 • Oluşan sorunlara alarm üretilmesi
 • İzleme ajanları tarafından üretilen alarmlar için yardım masasında otomatik olarak biletlerin oluşturulması
 • Oluşturulan biletlerin Veri Merkezi ekibine atanması
 • Gerekli durumlarda Veri Merkezi ekibi tarafından sistem sorumlularına biletler iletilmesi